Z wieloma pracownikami szef nie rozstanie się podczas masowych redukcji
Nawet kryzys nie usprawiedliwia pośpiechu przy przeprowadzaniu zwolnień grupowych. Zanim pracodawca sporządzi listę takich osób, musi przeanalizować, czy w ogóle są one do ruszenia
Widmo zwolnień grupowych krążące nad wieloma firmami nie oznacza, że pracodawcy nawet w trudnym położeniu finansowym wolno rozstać się z każdym zatrudnionym. Przepisy szczegółowo określają, kto, jak długo i w jakiej sytuacji jest chroniony przed redukcjami etatów.
Skrupulatnie stosuj przepisy
Oczywiście odnoszą się one tylko do tych pracodawców, którzy zatrudniają co najmniej 20 pracowników. Ci bowiem nawet przy rozstaniu z jednym z nich, jeśli do pożegnania dochodzi z inicjatywy firmy, muszą stosować ustawę z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm., dalej ustawa o zwolnieniach grupowych).
Wydawać się to może dziwne, że nawet jedna zwalniana osoba powoduje konieczność przestrzegania ustawy. Pamiętać jednak należy o tym, że przewiduje ona dwa tryby zwolnień. Właśnie indywidualny, przeznaczony do rozstania się z każdym z zatrudnionych z osobna (art. 10 ustawy o zwolnieniach grupowych), oraz masowy, gdy u dużego pracodawcy dochodzi do większych redukcji (np. sięgających 10 proc. załogi). Oba wymagają przeprowadzenia z poszanowaniem określonej procedury (chodzi m.in. o uzgodnienia ze związkami zawodowymi) oraz terminów.
Niekiedy pracodawcy próbują uwolnić się od rygorów tej ustawy, zwłaszcza gdy rozstając się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta