Jak korzystnie zamortyzować inwestycję po wykupieniu jej na własność
Jeśli przedsiębiorca ulepszy rzecz niebędącą jego własnością, a np. wynajmowaną, dzierżawioną, leasingowaną, powstaje inwestycja w obcym środku trwałym, którą się amortyzuje. Od lat jest problem, co dalej z amortyzacją po wykupieniu tego środka trwałego na własność
W takiej sytuacji nieumorzona wartość poniesionych nakładów na ulepszenie nie przepada. Szkopuł jednak w tym, że z przepisów podatkowych nie wynika, jak liczyć odpisy amortyzacyjne: oddzielnie od środka trwałego i od inwestycji, czy też może inwestycja zwiększa wartość początkową środka trwałego i powinna być amortyzowana łącznie z nim.
Kontynuacja po zakupie...
Ministerstwo Finansów w piśmie z 24 czerwca 2006 r. (DD/PB3-1781-MD-155/06) opowiedziało się za możliwością kontynuowania amortyzacji inwestycji według zasad przyjętych na początku jej amortyzacji. W takim wypadku przedsiębiorca amortyzuje dwa środki trwałe:
- inwestycję w obcym środku trwałym (na zasadzie kontynuacji) oraz
- sam środek trwały (według zasad właściwych dla danego środka trwałego).
I to mimo że po zakupie nie będzie to już obcy środek trwały, lecz własny.
Jak czytamy w piśmie MF: „Skoro odpisy amortyzacyjne od inwestycji w obcych środkach trwałych były dokonywane przez np. dzierżawcę, to tym bardziej mogą być dokonywane przez właściciela”. Po przekazaniu do używania inwestycji w obcym środku trwałym staje się ona odrębnym środkiem trwałym, niezależnie od późniejszych zmian w zakresie prawa własności i przewidywanego okresu używania. Według MF po nabyciu „podatnik powinien zatem kontynuować amortyzację inwestycji w obcym środku trwałym według metody i zasad...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta