Podatek nie jest kosztem, chyba że to część wynagrodzenia
Firma nie odliczy zapłaconego w urzędzie swojego podatku dochodowego. Przepisy na to nie pozwalają
Tak wynika z art. 23 ust. 1 pkt 12 ustawy o PIT. Wyłączenie dla osób prawnych znajdziemy w art. 16 ust. 1 pkt 15 ustawy o CIT.
Także za granicą
Kosztem nie będzie również podatek dochodowy zapłacony w innym kraju. Jak czytamy bowiem w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 12 stycznia 2004 r. (III SA 731/02): „Żaden podatek dochodowy – także podatek dochodowy nałożony przez państwo inne niż Polska – nie może być kosztem uzyskania przychodów w związku z treścią art. 16 ust. 1 pkt 15 ustawy o CIT”.
Pogląd ten poparł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 19 listopada 2004 r. (FSK 1240/04). Podkreślił, że ustawa o CIT nie definiuje pojęcia podatku, ale używa go również w odniesieniu do należności publicznoprawnych płaconych na rzecz obcego państwa. Wyłączenie zawarte w art. 16 ust. 1 pkt 15 ustawy o CIT dotyczy zatem również podatku dochodowego płaconego w innym państwie.
Gdy płaci płatnik ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta