Bezrobotnym będzie tylko ten, kto ma komplet dokumentów
Utrata posady dla niektórych będzie oznaczała konieczność zarejestrowania się w urzędzie pracy i wystąpienia z wnioskiem o wypłatę stosownego zasiłku. Aby zrobić to jak najszybciej, warto zadbać o skompletowanie dokumentów niezbędnych do dokonania tych czynności
W celu dokonania rejestracji bezrobotny musi się udać do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na zameldowanie w miejscu pobytu stałego lub czasowego. Jeżeli nie jest zameldowany, to udaje się do powiatowego urzędu pracy, na którego obszarze działania przebywa.
Urzędnikowi dokonującemu rejestracji należy przedłożyć do wglądu następujące dokumenty:
- dowód osobisty lub inny dokument tożsamości;
- dyplom, świadectwo ukończenia szkoły lub świadectwo szkolne albo zaświadczenie o ukończeniu kursu lub szkolenia;
- świadectwa pracy oraz inne dokumenty niezbędne do ustalenia uprawnień;
- dokument stwierdzający przeciwwskazania do wykonywania określonych prac, jeżeli zainteresowany taki dokument posiada.
Poza danymi, które będą wynikać z dowodu osobistego, należy podać informacje o miejscu zamieszkania lub pobytu oraz numerze identyfikacji podatkowej (NIP). Natomiast osoba niepełnosprawna, oprócz wymienionych dokumentów przedkłada jeszcze zaświadczenie potwierdzające stopień niepełnosprawności.
Nie każdy może
Definicja bezrobotnego, zgodnie z ustawą z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, jest bardzo rozbudowana. Zgodnie z tą regulacją taki status ma osoba niezatrudniona i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta