Opłata za parking zwiększy firmowe koszty
Jeśli wydatki na przejazd autostradą i parkowanie są prawidłowo udokumentowane i mają związek z odbywaną podróżą służbową, mogą zwiększyć koszty prowadzonej działalności gospodarczej
Przedsiębiorcy nie zawsze mają pewność, jak rozliczać wydatki związane z podróżami służbowymi odbywanymi przez ich pracowników. O ile przy wypłacie diet za noclegi i przejazdy nie ma większych problemów, o tyle przy niektórych opłatach, takich jak np. za parkingi, już się one pojawiają. Wątpliwości takie miała jedna ze spółek. Jej pracownicy odbywają – w ramach powierzonych im obowiązków służbowych – podróże służbowe. Wykorzystują przy tym swoje prywatne samochody. Ponoszą różne koszty (m.in. kupują paliwo, płacą za przejazd autostradami). Spółka zastanawiała się, czy jeśli zwróci pracownikom poniesione przez nich w czasie podróży służbowej koszty związane z opłatami za autostrady i parkingi, będzie mogła zaliczyć je do kosztów podatkowych.
Izba Skarbowa w Katowicach zgodziła się na to (interpretacja z 2 grudnia 2008 r., IBPB3/423-877/08/BG). Wskazała jednak, jakie warunki muszą być spełnione, aby tak się stało.
Pośrednie i bezpośrednie
Z przepisów ustaw...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta