Najbardziej niebezpieczne są wysokie budynki
Instalacja zabezpieczenia przeciwpożarowego budynków ma zapewnić bezpieczną ewakuację ludzi i ułatwić jednostkom ratowniczym akcję gaśniczą. A to możliwe jest dzięki zamontowaniu zintegrowanych systemów detekcji pożarowej, instalacji gaśniczej i wentylacji pożarowej
Poprawne działanie i współpraca wszystkich elementów zabezpieczeń przeciwpożarowych ma szczególne znaczenie w wysokich budynkach, gdzie podjęcie akcji ratowniczej z zewnątrz jest bardzo utrudnione, a w przypadku kondygnacji położonych powyżej 50 m – wręcz niemożliwe. Obiekty tego typu przez czas niezbędny do ewakuacji muszą „bronić się same”, co oznacza, że drogi ewakuacyjne muszą pozostać drożne i wolne od dymu, aby zapewnić ludziom możliwość bezpiecznego opuszczenia budynku. Zgodnie z wymogami prawnymi funkcję zabezpieczenia poziomych i pionowych dróg ewakuacji pełni ciśnieniowy system wentylacji pożarowej.
Zgodnie z prawem
O konieczności zastosowania stosownych rozwiązań decydują zapisy rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (najnowsza wersja tych przepisów została podpisana w marcu br.). Zgodnie z zapisami tego rozporządzenia system gradacji ciśnienia powinien być stosowany w budynkach wysokich (o wysokości od 25 do 55 m) dla stref pożarowych innych niż ZL IV (mieszkalne) i PM (przemysłowo-magazynowe) oraz we wszystkich budynkach wysokościowych (o wysokości przekraczającej 55 m).
Oprócz zapisów warunków technicznych szczególne znaczenie dla inwestorów ma stanowisko firm ubezpieczeniowych, których wymagania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta