Jak zaoszczędzić na ulgach mieszkaniowych, których dziś formalnie już nie ma
Nawet jeśli niektóre z ulg podatkowych przestały już obowiązywać, możesz z nich skorzystać na zasadzie tzw. praw nabytych. Kiedy i z jakich?
Rz: Kiedy podatnik może skorzystać z ulgi, która już nie istnieje?
Dominika Dragan-Berestecka: Może ją wykorzystać przy rozliczeniu rocznym, gdy w okresie obowiązywania ulgi spełnił określone warunki, czyli na zasadzie praw nabytych.
Nadal można zatem robić odliczenia na podstawie dużej ulgi budowlanej?
Tak zwana duża ulga budowlana została zniesiona na skutek nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) ustawą z 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU nr 34, poz. 1509). Zgodnie z przepisami przejściowymi podatnikom, którzy w latach 1997 – 2001 nabyli prawo do odliczania od podatku w ramach tzw. dużej ulgi budowlanej wydatków poniesionych m.in. na budowę domu, przysługuje prawo do dokonywania tych odliczeń na dotychczasowych zasadach (tj. zgodnie z art. 27a ust. 15 ustawy o PIT w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r.), jeżeli odliczenia te nie znalazły pokrycia w podatku obliczonym za lata 1997 – 2001.
Kiedy robimy odliczenia od dochodu, a kiedy od podatku?
Podatnikom, którzy nabyli prawo do ulgi budowlanej w latach 1997 – 2001, przysługuje prawo do odliczania od podatku dalszych wydatków na kontynuację inwestycji poniesionych od 1 stycznia 2002 r. do 31 grudnia 2004 r. Wydatki te mogli rozliczać w zeznaniach składanych za lata 2002 –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta