Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto pomoże, gdy mąż pije i bije

30 marca 2009 | Gazeta prawa i podatków | Michał Cyrankiewicz

Gminy jako zadania własne tworzą systemy przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Jednym z ich elementów jest prowadzenie poradnictwa i udzielanie pomocy jej ofiarom

Realizując je gminy mają obowiązek opracować roczne lub wieloletnie programy przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Powinny one określać cele systemu, na które składać się mogą m.in. działania zapobiegające występowaniu przemocy w rodzinie oraz redukujące negatywne następstwa tego typu zjawisk, przede wszystkim przez udzielanie pomocy ich ofiarom i świadkom.

Uchwała rady

Podstawą prawną takiego programu jest art. 6 ust. 2 ustawy z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Ustanawia go właściwa rada, podejmując w tej sprawie stosowną uchwałę. W programie wskazać należy w szczególności instytucje, organizacje i służby włączone do gminnego systemu oraz zasady ich współpracy.

Określić w nim należy również organ odpowiedzialny za realizację programu i koordynację współpracy realizujących go instytucji, organizacji i służb. Będzie to najczęściej wójt (burmistrz, prezydent miasta). Natomiast wśród podmiotów zaangażowanych w realizację programu, poza władzami gminy, wymienić należy w szczególności: komisję rozwiązywania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8280

Spis treści
Zamów abonament