Elektroniczne dokumenty potwierdzają unijną dostawę
Papierowa forma nie jest wymagana dla dokumentów potwierdzających wewnątrzwspólnotowy charakter transakcji. Dopuszczalna jest każda forma, np. elektroniczna lub przesłany faks. Musi być jednak uprawdopodobniona autentyczność tych dokumentów
Zgromadzone przez podatnika dokumenty powinny potwierdzać, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy (WDT) zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy.
Tak orzekł WSA w Warszawie 12 lutego 2009 r. (III SA/Wa 1909/ 08).
Spółka jest producentem wyrobów farmaceutycznych i kosmetyków, które sprzedaje m.in. kontrahentom zagranicznym, z siedzibą na terytorium Unii Europejskiej. Jeden z nabywców nie odesłał oryginałów dokumentu transportowego i potwierdzenia odbioru, a jedynie przesłał je faksem. Spółka zwróciła się więc do organu podatkowego z pytaniem, czy dysponując jedynie dokumentami przesłanymi faksem lub drogą elektroniczną, może skorzystać z zerowej stawki VAT dla tej WDT?
Uzyskała odpowiedź, że nie można potraktować takich dokumentów jako dowodów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta