Rynsztunek przeciwników
Istotnym uzupełnieniem słabej polskiej obrony przeciwlotniczej były kompanie karabinów przeciwlotniczych przydzielane poszczególnym związkom operacyjnym.
Pełna polska improwizacja
Oddziały te dysponowały ciężkimi karabinami maszynowymi Maxim 08 i Hotchkiss wz. 14. Do obu skonstruowano w Polsce specjalne lawetki, a także opracowano drewniany uniwersalny trójnóg wz. 29 umożliwiający prowadzenie ognia przeciwlotniczego. Dodatkowo karabiny wyposażono w kolby i celowniki do strzelania plot. Natomiast podstawy do brauninga wz. 30, podstawowego cekaemu WP, znajdującego się w organicznych kompaniach ckm w dywizjach piechoty i szwadronach ckm w pułkach kawalerii, były uniwersalne.
W obu modelach piechotnych (podstawy wz. 30 i 34) w tylnej nodze znajdował się maszt do strzelania przeciwlotniczego, który w razie potrzeby można było błyskawicznie wydobyć i umieścić w osadzie dźwigara. Z kolei w podstawie kawaleryjskiej (wz. 36) maszt był jednocześnie amortyzatorem odrzutu i ustawiało się go identycznie jak w podstawach piechotnych. Karabiny wyposażono dodatkowo w odejmowaną kolbę oraz celownik przeciwlotniczy składający...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta