Ciężarna pracuje inaczej
Gdy pracownica zachodzi w ciążę, przełożeni muszą brać ten stan pod uwagę w organizacji jej czasu pracy. Wykluczone jest powierzanie jej zajęć w nocy i w nadgodzinach, a wyjazd w delegację zależy od jej zgody
Ciąża nie pozwala firmie dowolnie organizować czasu pracy. Główne ograniczenie polega na tym, że ciężarna nie może pracować dłużej niż osiem godzin dziennie niezależnie od tego, w jakim systemie czasu była zatrudniona. Zatem skrócony czas pracy dotyczy przyszłej mamy pracującej w systemie równoważnym, w pracy weekendowej czy ruchu ciągłym.
W żadnym razie nocą
Kobieta spodziewająca się dziecka nie może pracować w porze nocnej, która niewątpliwie nie jest obojętna dla zdrowia. Zakaz zatrudniania w tej porze jest bezwzględny, tzn. firma nie może nic zrobić, aby zalegalizować organizację pracy w nocy z udziałem ciężarnej. Zakazu nie znosi więc nawet pisemna zgoda zainteresowanej. Dlatego firma musi na okres ciąży pracownicy tak zmienić jej rozkład czasu pracy, by mogła wykonywać obowiązki w dzień.
Jeżeli jednak z jakiegoś powodu taka zmiana okaże się niemożliwa lub niecelowa,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta