Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Warunkowa wypłata dywidendy

23 czerwca 2009 | Dobra firma | Katarzyna Jędrzejewska

Wkrótce odbędzie się w naszej spółce z o.o. zgromadzenie wspólników, które zadecyduje o podziale zysku za 2008 rok. Czy w uchwale o jego podziale można zapisać, że dywidenda zostanie wypłacona, pod warunkiem że spółka podpisze nowy kontrakt, a jeśli do niego nie dojdzie, to dywidendy nie będzie?

Choć nie jest to często praktykowane, można by bronić tezy, że jest to dopuszczalne. Czynność prawna może być bowiem warunkowa (a podjęcie uchwały jest czynnością prawną). Jednak zdaniem radcy prawnego Radosława L. Kwaśnickiego takie uzależnienie wypłaty dywidendy od spełnienia się określonego warunku mogłoby być ryzykowne, choćby z punktu widzenia podatkowego.

Dlatego lepiej będzie przyjąć inne rozwiązanie: kwotę przeznaczoną na wypłatę dywidendy przelać na kapitał zapasowy spółki. Następnie, jeśli spółka podpisałaby nowy kontrakt, zarząd spółki zwołałby nadzwyczajne zgromadzenie wspólników, na którym zostałaby podjęta uchwała o rozwiązaniu kapitału zapasowego i przeznaczeniu tych kwot na wypłatę dywidendy wspólnikom.

Brak okładki

Wydanie: 8351

Spis treści
Zamów abonament