Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za czas awarii też trzeba wypłacać pensje

23 czerwca 2009 | Gazeta prawa i podatków | Agata Lankamer-Prasołek

Ich naliczenie nie przebiega jednak identycznie dla wszystkich zatrudnionych. Obowiązujący sposób zależy od tego, z czego składają się ich miesięczne pobory

Zatrudniając pracownika, pracodawca zobowiązuje się zapewnić mu pracę odpowiadającą treści zawartej umowy oraz wypłacać wynagrodzenie. Zatem każde przeciwne zachowanie jest działaniem wbrew zawartemu zobowiązaniu. Wynagrodzenie jest jednak gratyfikacją jedynie za wykonaną pracę (art. 80 k.p.). Nie przysługuje ono za czas jej niewykonywania. Wyjątek od powyższej zasady może wynikać jedynie z przepisów prawa i jest nim m.in. art. 81 kodeksu pracy (k.p.). Wprowadza on tzw. wynagrodzenie przestojowe, które pracownik otrzyma za czas niewykonywania pracy, pod dwoma wszakże warunkami: pozostawania w gotowości do jej świadczenia i wystąpienia po stronie pracodawcy przeszkody uniemożliwiającej wykonanie pracy.

Dwa typy przeszkód

W praktyce spotykamy dwa typy przeszkód leżących po stronie pracodawcy, które warunkują uznanie okresu niewykonywania pracy za przestój. Mogą być one:

- zawinione przez pracodawcę, jak np. jednostronne bezprawne zamiany rodzaju, miejsca lub czasu pracy,

- bądź niezawinione, w tym mające charakter:

– obiektywny, np. brak energii czy awaria urządzeń,

– subiektywny, do których zaliczymy m.in. brak troski pracodawcy o ciągłość zamówień.

Przyczyną uzasadniającą wypłatę wynagrodzenia za przestój może być również strajk, o ile uniemożliwia pracownikom, którzy do niego nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8351

Spis treści
Zamów abonament