Ważny może być także podpis osoby niepiśmiennej
Choć wszystkie rodzaje testamentów, jeśli tylko spełniają wymagania formalne, są jednakowo ważne, w praktyce największą pewność daje spisanie ostatniej woli w formie aktu notarialnego. Ten jednak także można podważyć
Z postanowienia Sądu Najwyższego z 17 czerwca 2009 r. wynika, że w pewnych sytuacjach nieważny okazać się może także testament notarialny.
Wszystko dla jednego wnuka
W sprawie tej chodzi o testament Marii W. spisany przez notariusza w styczniu 2003 r. Spadkodawczyni jako jedynego swego spadkobiercę wskazała w nim wnuka, Oskara W. Jest on dzieckiem jednego z dwu jej synów, którzy – gdyby nie ten testament – dziedziczyliby spadek po niej w częściach równych.
Sąd I instancji na wniosek wnuka stwierdził, że na podstawie testamentu nabył on cały spadek po babce. Sąd II instancji zaakceptował to orzeczenie i apelację stryja Oskara W. oddalił.
Stryj, Mariusz W., nie dał za wygraną i w skardze kasacyjnej powtórzył argumenty przemawiające, jego zdaniem, za podważeniem testamentu, zgłaszane już wcześniej w tej sprawie.
Mariusz W. twierdził mianowicie, że testament na rzecz bratanka jest nieważny z dwu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta