Czy zawsze trzeba mieć potwierdzenie odbioru faktury korygującej
Podatnicy często mają problemy z uzyskaniem od kontrahentów potwierdzenia odbioru faktury korygującej. W takim przypadku organy podatkowe kwestionują prawo sprzedawcy do obniżenia podatku należnego
Zgodnie z obowiązującymi przepisami faktury korygujące wystawia się m.in. w razie udzielenia rabatu albo zwrotu towaru. W takim przypadku po stronie sprzedawcy zmniejszeniu ulega podstawa opodatkowania, a w konsekwencji kwota podatku należnego.
W związku z dokonaną korektą faktury VAT sprzedawca uprawniony jest do korekty wykazanego w złożonej deklaracji VAT podatku należnego. Obowiązujące przepisy ustawy o VAT stanowią, że wspomniana korekta może być dokonana w deklaracji VAT za okres rozliczeniowy, w którym sprzedawca otrzymał potwierdzenie odbioru faktury korygującej.
W konsekwencji przepisy ustawy o VAT wyłączają możliwość dokonania korekty wykazanego podatku należnego bez potwierdzenia odbioru faktury korygującej.
Dowolna forma
Obowiązujące przepisy nie określają, w jaki sposób powinno być dokonane potwierdzenie odbioru faktury korygującej. W konsekwencji potwierdzenie to może mieć dowolną formę, która pozwoli na jednoznaczne stwierdzenie, że nabywca dokonał odbioru faktury korygującej. Stanowisko takie znajduje również...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta