Ponownie zwolniony i zatrudniony nie jest bezbronny
Lepiej nie ignoruj wyroku nakazującego przyjęcie osoby zmuszonej do odejścia w trakcie redukcji grupowych. Odszkodowanie, jakie ci za to grozi, powiększy tylko koszty funkcjonowania zrujnowanej firmy
Ostatnio czytelnik zgłosił się do nas z takim problemem: Sąd nakazał firmie, gdzie jest dyrektorem naczelnym, ponowne zatrudnienie osoby zwolnionej w ramach redukcji grupowych. Jakie są skutki takiego wyroku? Czy przepisy określają minimalną długość ponownego zatrudnienia i jakieś formy ochrony pracownika? Co jeśli pracodawca faktycznie go przyjmie z powrotem, a za dzień czy dwa wręczy mu wypowiedzenie?
Osoba, którą zakład zwolnił w trybie redukcji grupowych, ma prawo do ponownego zatrudnienia w tej samej grupie zawodowej, jeśli spełni łącznie warunki:
- zgłosi zamiar ponownego zatrudnienia w ciągu roku od rozwiązania stosunku pracy,
- firma przeprowadza nabór w tej samej grupie zawodowej,
- nie minęło jeszcze 15 miesięcy od ustania jej zatrudnienia w ramach zwolnień zbiorowych.
Wynika tak z art. 9 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Po powrocie nie jest ona jednak chroniona w żaden specjalny sposób. Korzysta ze standardowych norm ochronnych prawa pracy, jak inni podwładni, takich jak np. zakaz dyskryminacji w zatrudnieniu czy stosowania mobbingu, obowiązek wypłaty przynajmniej minimalnej pensji. W szczególności przepisy nie wyznaczają też...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta