Na zmianę nazwiska dziecka zgodę wyrazi sąd
Po rozwodzie wróciłam do panieńskiego nazwiska. Nasza wspólna córka, która już niedługo ukończy lat 13, zachowała nazwisko po ojcu, a moim byłym mężu. Dziecko na stałe mieszka ze mną, a ojciec ma ograniczone prawa rodzicielskie. Czy aby zmienić córce nazwisko na moje, musi w tej sprawie zapaść wyrok sądowy? Jeżeli tak, to czy po ukończeniu przez córkę 13 lat będzie ona mogła sama wystąpić o zmianę nazwiska?
Nie Odpowiedź na obydwa pytania jest przecząca. Sąd nie rozstrzyga w kwestii zmiany nazwiska. Uprawnionym do tego jest właściwy kierownik urzędu stanu cywilnego, do którego należy złożyć stosowny wniosek. Występuje z nim zainteresowany, a jeżeli zmiana ma dotyczyć imienia lub nazwiska małoletniego dziecka – jego opiekun prawny, czyli np. rodzic. Zaznaczyć w tym miejscu trzeba, że małoletnim jest osoba, która nie ukończyła 18. roku życia. Dopóki zatem dziecko nie uzyska pełnoletności, z wnioskiem o zmianę nazwiska wystąpić będzie mógł – zgodnie z art. 10 ustawy o zmianie imion i nazwisk –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta