Za zobowiązania spółki odpowiedzą wspólnicy lub zarząd
Jeśli spółka nie płaci, to za jej zaległości odpowiedzą wspólnicy – w spółkach osobowych, lub członkowie zarządu – gdy należności podatkowych nie reguluje spółka akcyjna albo z ograniczoną odpowiedzialnością
Przepisy ordynacji podatkowej wśród osób, które mogą ponosić odpowiedzialność za zaległości podatkowe, wymieniają wspólników spółek osobowych oraz członków organów zarządzających (w wypadku spółek kapitałowych). W spółkach osobowych odpowiedzialność za podatki dotyczy nie tylko obecnych wspólników, ale również byłych. Może zatem się okazać, że spółka już dawno nie istnieje, a podatki płacić trzeba nadal.
Zapłata z majątku własnego
Zgodnie z art. 115 wspólnik spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej oraz komplementariusz spółki komandytowej albo komandytowo-akcyjnej odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie ze spółką i z pozostałymi wspólnikami za zaległości podatkowe spółki. Zasadę tę stosuje się również do odpowiedzialności byłego wspólnika za zaległości podatkowe z tytułu zobowiązań, których termin płatności upływał w czasie, gdy był on wspólnikiem, oraz zaległości wymienione w art. 52 powstałe w czasie, gdy był on wspólnikiem. Chodzi m.in. o zwrot podatku, jeżeli podatnik otrzymał go nienależnie lub w wysokości wyższej od należnej lub wynagrodzenie płatników lub inkasentów pobrane nienależnie lub w wysokości wyższej od należnej.
Za zobowiązania podatkowe powstałe, na podstawie odrębnych przepisów,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta