Wschodzące słońce nad Azją
Japoński nalot na amerykańską bazę w Pearl Harbor 7 grudnia 1941 roku stanowił wstęp do podboju całej Azji Południowo-Wschodniej. Ogłuszający cios zadany Flocie Pacyfiku umożliwił przeprowadzenie desantów na Holenderskie Indie Wschodnie, Malaje, Birmę, Filipiny oraz wyspy na oceanie.
Dowódca połączonej floty admirał Isoroku Yamamoto liczył, że zmusi to Stany Zjednoczone (a także Wielką Brytanię, zajętą wojną w Europie i Afryce Północnej) do zawarcia rozejmu na korzystnych dla Japonii warunkach.
Decyzja o rozpoczęciu inwazji w Azji zapadła na początku września 1941 roku w pałacu cesarskim w Tokio na naradzie z udziałem cesarza Hirohito, członków rządu i dowódców armii, gdy stało się jasne, że dyplomaci nie przekonają Amerykanów do japońskich postulatów politycznych i ekonomicznych. Chodziło przede wszystkim o embargo na ropę naftową, gdyż jej zapasy wystarczały cesarskiej flocie i lotnictwu zaledwie na kilka miesięcy działań.
Admirał Yamamoto, autor inwazyjnych planów, nie był zwolennikiem wojny ze Stanami Zjednoczonymi, ale podporządkował się woli większości. Wiedział, że przeciwnik ma ogromny potencjał militarny i przemysłowy, któremu w dłuższej perspektywie Japonia nie sprosta. Oświadczył: „Będę walczył zaciekle przez pierwszych sześć – dwanaście miesięcy (...). Osiągnę wiele sukcesów. Jeśli jednak wojna się przedłuży, to nie mam pewności co do naszego ostatecznego zwycięstwa”.
Jego obawy były uzasadnione. Nieoczekiwana klęska na Hawajach odwróciła antywojenne nastroje społeczeństwa amerykańskiego. 8 grudnia prezydent Roosevelt podpisał akt wypowiedzenia wojny Japonii. W jego ślady poszedł rząd Wielkiej Brytanii. Na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta