Rynsztunek przeciwników
Broń solidna, wygodna i wytrzymała
Standardowym uzbrojeniem żołnierza piechoty cesarskiej był, podobnie jak w większości ówczesnych armii, powtarzalny karabin. Rozwój japońskiej broni strzeleckiej ściśle nawiązywał do zmian i innowacji zachodzących w Europie od drugiej połowy XIX wieku i można śmiało zaryzykować twierdzenie, iż rusznikarze z Kraju Kwitnącej Wiśni byli mało twórczy, poprzestając jedynie na kompilacji i dostosowywaniu pewnych rozwiązań konstrukcyjnych do możliwości własnego przemysłu i rodzimej specyfiki.
Najliczniej występującym karabinem w początkowym okresie II wojny był Arisaka typ 38 (wprowadzony po wojnie rosyjsko-japońskiej); broń miała zamek ślizgowo-obrotowy, czterochwytowy, wzorowany na mauserowskim, i charakterystyczną blaszaną osłonę zamka (nie zawsze ją stosowano), która poruszała się razem z nim w trakcie przeładowywania broni. Karabin zasilany był z pudełkowego magazynka na pięć nabojów umieszczonych w łódce. Typ 38 dostosowany był do naboju 6,5 mm, który wprowadzono w Japonii pod koniec XIX wieku. Na wybór słabszego naboju wpływ mogło mieć kilka czynników, zarówno ekonomiczny (mniejsza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta