Kiedy wywłaszczonemu należy się zwrot
Jeśli część gruntu nie została wykorzystana na cele określone w decyzji o wywłaszczeniu, to byłemu właścicielowi albo jego spadkobiercom należy się jej zwrot
Gdy natomiast część nieruchomości została wykorzystana na te cele, a gmina czy Skarb Państwa decyduje się na jej sprzedaż, osobom tym przysługuje pierwszeństwo w jej nabyciu.
Czy można odmówić
Czytelnik w 1984 r. sprzedał Skarbowi Państwa dużą działkę (ponad 7 tys. mkw.) na obrzeżu miasta. Alternatywą było wywłaszczenie. Nieruchomość została wykorzystana tylko częściowo na cel uzasadniający wówczas wywłaszczenie. Czytelnik wystąpił do miasta o zwrot niewykorzystanej części działki. Poinformowano go, że decyzja będzie odmowna, ponieważ tę działkę z zabudowaniami miasto chce sprzedać, ale jemu będzie przysługiwało pierwszeństwo w nabyciu. Czytelnik nie jest zainteresowany odkupieniem całej nieruchomości z zabudowaniami. Pyta, czy w takiej sytuacji miasto może mu odmówić zwrotu niewykorzystanej części.
Przede wszystkim konieczne jest ustalenie, jaka procedura poprzedzała sprzedaż w 1984 r. Jeśli bowiem była zupełnie dobrowolna, to zwrot nie wchodzi w rachubę. Do sprzedaży jednak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta