Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mazurski raj Kirsta

18 lipca 2009 | Rzecz o książkach | Tomasz Zbigniew Zapert
źródło: BEW

Pisarz z wojenną biografią. Choć nie żyje od 20 lat, wciąż jest najpoczytniejszym niemieckim prozaikiem w Polsce.

Nakłady jego polskich przekładów przekroczyły milion egzemplarzy. Niewielu czytelników jednak wie, że Hans Hellmut Kirst urodził się w Ostródzie.

Upamiętnia to tablica wmurowana w ścianę jego rodzinnego domu. Przyszły pisarz przyszedł tu na świat 5 grudnia 1914 r. Rodzina Kirstów mieszkała w budynku nr 10 przy ówczesnej Schillerstrasse (dziś Sienkiewicza). W Ostródzie (Osterode) przyszły pisarz ukończył szkołę powszechną i renomowane Gimnazjum im. Cesarza Wilhelma, a następnie Wyższą Szkołą Handlową. Ale w międzyczasie przeprowadzał się do dwu pobliskich miejscowości. Wiązało się to z pracą ojca – funkcjonariusza policji pełniącego czasową służbę w Morągu (Mohrungen) i Nidzicy (Neidenburg). Być może właśnie pod wpływem rajskich pejzaży dzieciństwa jedną z książek Kirst zatytułował „Pan Bóg śpi na Mazurach”.

Hufcowy Hitlerjugend

W dobie wielkiego kryzysu, który u progu lat 30. w Niemczech zbierał szczególnie obfity plon, Hans Hellmut nie mógł znaleźć stałego zajęcia. Wkrótce po dojściu do władzy Adolfa Hitlera wstąpił do Reichswehry, którą naziści zaczęli wbrew ustaleniom traktatu wersalskiego, ale i przy apatycznej postawie Ligi Narodów, gruntownie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8373

Spis treści

Rzecz o książkach

Zamów abonament