Działo bezodrzutowe
Według ewidencji rządu polskiego na uchodźstwie 1 stycznia 1944 roku w Wielkiej Brytanii pracowało 5,6 tys. polskich inżynierów i naukowców – tyle samo pilotów przedostało się w 1940 roku na Wyspy.
Polscy inżynierowie, których przed wojną w kraju działało ok. 14 tys., przysłużyli się zwycięstwu nad Niemcami w nie mniejszej skali niż piloci. Aż 4049 inżynierów i naukowców pracowało w siłach zbrojnych i przemyśle obronnym.
W listopadzie 1940 roku rząd polski utworzył w Londynie Polski Wojskowy Instytut Techniczny, który w Wielkiej Brytanii przygotował produkcję pilnie potrzebnej 40-milimetrowej armaty przeciwlotniczej, uchodzącej za najlepszą w swojej klasie. Do września 1939 roku była ona wytwarzana w rzeszowskim zakładzie H. Cegielski. Pracownicy PWIT wykonali ponad 3 tys. rysunków technicznych armaty.
Instytut zatrudniał w 1941 roku zaledwie 30 osób. Dzięki ich pracy Brytyjczycy mogli o prawie pół roku przyspieszyć produkcję p-lotek, która ruszyła w połowie 1941...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta