Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nikt nie może nadużywać przysługujących mu praw

21 lipca 2009 | Gazeta prawa i podatków | Sylwia Gortyńska

Żądania pracodawcy i pracownika względem siebie nie tylko muszą być zgodne z literą prawa. Ich granice wyznaczają też zasady etyczne i społeczno-ekonomiczne

Przepisy przewidują wiele praw pracowniczych – chronią na przykład niektóre grupy zatrudnionych przed wypowiedzeniem angaży. Pozwalają na odpłatną absencję w pracy. Tak jest, gdy np. pracownik bierze ślub czy oddaje krew. Jednocześnie przepisy dają też prawa pracodawcy, m.in. do wypowiedzenia umowy o pracę. Korzystając z takich praw, nie można działać sprzecznie z zasadami współżycia społecznego lub społeczno-gospodarczym przeznaczeniem prawa. Zakazuje tego kodeks pracy w art. 8. Przepis ten zawiera tzw. klauzulę nadużycia prawa podmiotowego w stosunkach pracy. Co to takiego? Kiedy możemy mówić o takim nadużyciu?

Także w kodeksie cywilnym

Klauzula z art. 8 k.p. jest powtórzeniem art. 5 kodeksu cywilnego. Dlatego interpretując art. 8 k.p., można posiłkować się doktryną i dorobkiem prawa cywilnego, które w tym zakresie są większe.

Zasady współżycia społecznego i społeczno-gospodarcze przeznaczenie prawa to dwie osobne klauzule. Pierwsza zwraca uwagę na cel regulacji prawnej. Druga dotyczy natomiast...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8375

Spis treści
Zamów abonament