Gminy rozpatrzą wnioski jeszcze raz
Osoby, którym wójt odmówił prawa do zasiłku rodzinnego, mogą do 8 sierpnia żądać ponownego rozpatrzenia sprawy, powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który zmienił zasady przyznawania tego świadczenia
Ustawa z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tekst jedn. DzU z 2006 r. nr 139, poz. 992 ze zm.) określa w art. 23 ust. 3 dane, jakie powinien zawierać wniosek. Z kolei ust. 4 tego artykułu wymienia, jakie dokumenty należy do niego dołączyć. Jednym z nich jest oświadczenie o deklarowanych dochodach osiągniętych przez każdego z członków rodziny. Prawidłowe wyliczenie dochodu ma tu istotne znaczenie, ponieważ ustawa określa kryterium dochodowe, od którego prawo do zasiłku jest uzależnione. Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 ustawy zasiłek rodzinny przysługuje rodzicom (jednemu z rodziców albo opiekunowi dziecka) oraz osobie uczącej się, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę (albo dochód osoby uczącej się) nie przekracza kwoty 504 zł. Jeżeli członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym albo o znacznym stopniu niepełnosprawności, zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 583 zł.
Nie tylko dla bezrobotnego
Artykuł 5 zawiera...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta