Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Zwykłych faktur nie można przechowywać w komputerze

22 lipca 2009 | Gazeta prawa i podatków | Konrad Piłat

Firmy muszą od razu drukować kopie faktur. Organy podatkowe nie pozwalają przechowywać ich w formie pliku elektronicznego. Jedyna możliwość, aby pozbyć się stosów papierów, to przejście na faktury elektroniczne. To jednak wymaga zgody kontrahentów

Od momentu wejścia Polski do UE faktury nie muszą już zawierać ani podpisów, ani pieczątek. Jest to więc zwykły wydruk z drukarki komputera. Wielu przedsiębiorców zastanawia się więc, czy mogą przechowywać je w formie plików pdf i wydrukować dopiero, jeśli będą potrzebne (np. na żądanie kontroli).

Liczba nie ma znaczenia

Problemem tym zajmowała się Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 2 kwietnia 2009 r. (IPPP3/443-176/09-2/MM). Z wnioskiem wystąpił podmiot, który odpłatnie wykonuje czynności określone w ustawie o dozorze technicznym, które musi dokumentować fakturami. Rocznie wystawia ich ponad 220 tys. W tym celu musi wydrukować 400 tys. stron. Aby uniknąć wysokich kosztów, wnioskodawca chciałby zaprzestać drukowania kopii faktur. W zamian przechowywałby je w formie elektronicznej. Korzyścią z zastosowania tej metody byłby niezwłoczny dostęp do treści faktury.

Izba skarbowa uznała takie stanowisko za nieprawidłowe. Wskazała, że zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy VAT są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Brak okładki

Wydanie: 8376

Spis treści
Zamów abonament