Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podwójne oblicze papieża krytyki

22 lipca 2009 | Życie Warszawy | Maciej Robert

„Marcel Reich-Ranicki i jego czas w wojennej Warszawie” to tytuł spotkania z Gerhardem Gnauckiem, autorem książki o nieznanych epizodach z życia wybitnego niemieckiego krytyka literackiego. Odbędzie się ono dziś w klubie Chłodna 25.

Marcel Reich-Ranicki, nazywany „papieżem krytyki niemieckiej”, jest najważniejszą wyrocznią dla niemieckich pisarzy.

Jego odważne i bezkompromisowe sądy, które wygłaszał m.in. w popularnym programie „Kwartet literacki”, wzbudzały skrajne opinie – od uwielbienia do potępienia. Podczas gdy jedni ogłaszają Ranickiego niemal świętym, inni mają o krytyku zgoła odmienną opinię, jak choćby pisarz Martin Walser, który w powieści „Śmierć krytyka” stworzył skrajnie nieprzyjemnego bohatera, jawnie odnosząc się do Ranickiego.

Na postać krytyka cień rzuciło oskarżenie o działalność agenturalną w latach powojennych. Ranicki na zarzuty odpowiedział biografią „Moje życie”, w której jednak przemilczał...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8376

Spis treści
Zamów abonament