Sąd musi wyjaśnić swoje rozstrzygnięcie
Jeśli uchybienia proceduralne były tak znaczne, że mogły mieć wpływ na wynik sprawy, Sąd Najwyższy nie może ocenić trafności rozstrzygnięcia
Przekazuje wtedy sprawę do ponownego rozpatrzenia. Tak było w sporze, którego dotyczy wyrok SN z 17 lipca 2009 r. Chodzi w nim o łączniki miedziane, którymi handlowało Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Prima spółka z o.o.
Łączniki w cudzym magazynie
Łączniki znajdowały się w magazynie Jarosława K. W lipcu 2006 r. wystawił on w imieniu spółki fakturę VAT na 177 tys. zł stwierdzającą sprzedaż łączników Dariuszowi T. Ten faktury nie potwierdził i należności w niej wskazanej nie zapłacił.
Spółka wystąpiła przeciwko niemu do sądu z żądaniem zapłaty. Dariusz T. przed sądem przekonywał, że przedsiębiorstwo wystawiło fakturę bezzasadnie, bo on towaru nie zamawiał i nigdy nie został mu on przez firmę wydany. Nigdy nie wszedł w jego posiadanie.
Sąd I instancji oddalił żądanie spółki. Uznał, iż nie wykazała, że towar został Dariuszowi T. wydany, a więc że doszło do wykonania umowy sprzedaży.
Według sądów dowód był spóźniony
Sąd z powołaniem się na art....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta