Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dłuższy urlop latem pozbawia niekiedy zasiłku

22 lipca 2009 | Dobra firma | Renata Majewska

Tylko wielbiciele sportów zimowych mogą wyjechać na narty, zawiesić na ten czas biznes i nie stracić świadczeń chorobowych

Pod warunkiem jednak, że wyjazd taki zorganizują na przełomie lutego i marca. Minimalny miesięczny okres zawieszenia firmy liczy bowiem wtedy krócej niż 30 dni, nie powodując obowiązku ponownego wyczekiwania na zasiłek chorobowy. A wyczekiwanie to, niebagatelna rzecz, 90 dni ubezpieczenia chorobowego.

– Prowadzę mały salon fryzjerski. Co roku latem zamykałam firmę na miesiąc i wyrejestrowywałam się z ZUS. Nie musiałam zatem płacić składek za czas urlopu. Kiedy w tym roku chciałam w ten sposób zawiesić działalność, urzędniczka powiedziała, że po powrocie muszę znowu podlegać ubezpieczeniom przez 90 dni. Inaczej nie dostanę świadczeń chorobowych. O co tu chodzi? Czy ma rację?

Zasadniczo tak. Wychodzi na to, że minęły już czasy, kiedy przedsiębiorcy w porze letniego wypoczynku przerywali swoją aktywność, wyrejestrowując się na ten okres z ZUS. Spokojnie wyjeżdżali na urlop, oszczędzając dodatkowo na składkach. Teraz nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8376

Spis treści
Zamów abonament