Nie dyskryminuj personelu przy szkoleniach
Przepisy nakazują równe traktowanie pracowników w zakresie awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Sympatie osobiste szefa nie mogą wpłynąć na sposób traktowania podwładnych
Właściwe traktowanie wszystkich pracowników powinno mieć miejsce w tym zakresie bez względu na stosunek pracodawcy do konkretnego pracownika. Wybór osób, którym firma udziela awansu i proponuje szkolenia, musi się opierać na obiektywnych, jawnych, rzeczowych i jednoznacznych kryteriach pozostających w związku z charakterem awansu lub szkolenia. W innym bowiem wypadku pracownik zostaje bezprawnie pozbawiony praw przysługujących pozostałym pracownikom będącym w takiej samej sytuacji jak on.
Przy tym należy przyjąć, że art. 183b § 1 kodeksu pracy wprowadza domniemanie, że jeśli sytuacja danego pracownika została zróżnicowana względem innych awansowanych i szkolonych osób, to pracodawca dopuścił się nierównego traktowania pracownika przez pomijanie przy awansowaniu i szkoleniu.
Bez pomijania
W szczególności wybór pracownika do awansu lub przeszkolenia nie powinien się opierać na sympatii pracodawcy lub jej braku wywołanych: przekonaniami politycznymi pracownika, jego wyznaniem, narodowością czy płcią – te zabronione kryteria art. 183a § 1 k.p. wymienia wprost. Katalog zakazanych kryteriów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta