Gdy spółka wnosi aport z agio fiskus chce szacować przychód
Wniesienie aportu przez spółkę kapitałową do innej spółki kapitałowej powoduje, że u wnoszącej ten wkład powstaje przychód z objęcia udziałów. Jeśli wykażemy go w wysokości znacznie niższej niż wartość aportu, istnieje ryzyko, że organy podatkowe oszacują ten przychód. W konsekwencji odpowiednio go zwiększą
Ponadto w spółce kapitałowej, do której będzie wniesiony ten aport, odpisy amortyzacyjne od części jego wartości nieprzekazanej na kapitał zakładowy nie będą kosztem uzyskania przychodu. Te niekorzystne konsekwencje nie występują w przypadku wniesienia przez spółkę kapitałową aportu do spółki osobowej.
Bez przychodu u spółki, która otrzymuje wkład
Wniesienie aportu powoduje zwiększenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej (z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjnej). Wspólnik uzyskuje natomiast udziały w tej spółce. Zdarza się jednak, że tylko część wartości aportu przekazywana jest na kapitał zakładowy i w tej części wspólnik obejmuje udziały. Natomiast pozostała część przekazywana jest na kapitał zapasowy. Dzieje się tak, gdy wspólnik wnosi aport o wyższej wartości rynkowej niż przydzielane mu udziały o wartości nominalnej (występuje wówczas tzw. agio).
Na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o CIT do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego. Nie stanowią również przychodu kwoty i wartości stanowiące nadwyżkę ponad wartość nominalną udziałów (akcji), otrzymanych przy ich wydaniu i przekazanych na kapitał zapasowy (art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy o CIT). Zatem spółka kapitałowa, do której wnoszony jest aport, nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta