Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie każdy przedsiębiorca zostanie spółdzielcą

27 lipca 2009 | Gazeta prawa i podatków | Izabela Rakowska-Boroń

Choć spółdzielcza umowa o pracę jest bardzo podobna do klasycznego angażu, to jednak ścisłe jej powiązanie ze stosunkiem członkostwa sprawia, że dużo trudniej ją rozwiązać

Podmioty gospodarcze, które nie posiadają statusu spółdzielni, nie mogą zawierać spółdzielczego stosunku pracy. Nie można także związać się nim z osobą, która nie jest członkiem spółdzielni. Taka podstawa zatrudnienia opiera się bowiem na wzajemnym powiązaniu dwóch stosunków – członkostwa i stosunku pracy.

Odrębność tej formy zatrudnienia wynika z tego, że gospodarcza działalność spółdzielni pracy polega na osobistej pracy członków wykonywanej w ramach wspólnie prowadzonego przedsiębiorstwa.

Najpierw wypowiedzenie zmieniające

Spółdzielczą umowę o pracę cechuje duża stabilizacja, która wyraża się w ograniczeniu możliwości jej wypowiadania przez spółdzielnię (zarówno w formie wypowiedzenia definitywnego, jak i zmieniającego). Jednak w określonych przypadkach możliwe jest rozwiązanie spółdzielczego stosunku w czasie trwania członkostwa. Obowiązuje tu jednak zasada, że jeżeli istnieje możliwość...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8380

Spis treści
Zamów abonament