Małżonkowie mogą być partnerami także poza domem
Jeśli planujemy prowadzić niewielką firmę razem z inną osobą, której ufamy, do tego mamy trochę kapitału lub umiejętności przydatnych w danej branży, warto, abyśmy pomyśleli o założeniu spółki cywilnej. Wspólnikami mogą być nasi najbliżsi
Nie raz zdarza się tak, że mamy pomysł na mały biznes. Nie chcemy prowadzić go sami. Wówczas wybór często pada na spółkę cywilną. Popularność tej formy prowadzenia działalności gospodarczej potwierdzają statystyki. Jak założyć i prowadzić spółkę cywilną, gdy to żona lub mąż będą naszym wspólnikiem?
Muszą być wkłady...
Przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. Mówi o tym art. 860 § 1 kodeksu cywilnego (k.c.). Takimi wkładami mogą być własności lub inne prawa. Zatem może być to własność nieruchomości, auta, komputera, ale i np. patent. Wspólnik może też się zobowiązać do świadczenia pewnych usług na rzecz spółki. Domniemywa się, że takie wkłady mają jednakową wartość. Tak wynika z art. 861 § 2 k.c.
... i rejestracja
Początek działalności w formie spółki cywilnej wygląda tak jak rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej. Przyszły wspólnik musi dokonać wpisu w urzędzie gminy. Trzeba bowiem pamiętać, że przedsiębiorcą nie jest spółka cywilna. Jest nim każdy wspólnik. Tak wynika z art. 4 ust....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta