Rynsztunek przeciwników
Żołnierz włoski z polskim URem
Tropikalne mundury zaprojektowane zostały dla armii włoskiej w latach 30. Żołnierz na rysunku ma na sobie bawełnianą bluzę mundurową koloru khaki w typie pulower, zaopatrzoną w dwie pary kieszeni oraz naramienniki, spodnie pantalony z tradycyjnymi owijaczami i wiązane butami wykonanymi z brązowej skóry. Na głowie hełm wz. 33 w malowaniu pustynnym – z przodu czerepu malowany emblemat pułkowy.
Uzbrojony jest w polski karabin przeciwpancerny wz. 35 UR. Wykorzystywanie zdobycznego bojowego sprzętu było częstą praktyką; po kampanii we wrześniu 1939 roku Niemcy przekazali włoskiemu sojusznikowi prawdopodobnie ponad 800 nowiutkich polskich karabinów ppanc. Włosi użyli ich m.in. w Afryce, a część padła nawet łupem naszych Karpatczyków! Karabin przeciwpancerny jako nowa kategoria broni pojawił się na polu walki w końcu I wojny światowej i wobec niedoskonałości pojazdów, a zwłaszcza ich słabego pancerza, na początku kolejnego światowego konfliktu wciąż uchodził za efektywny oręż; miały go na uzbrojeniu m.in. armie niemiecka i brytyjska.
Twórcą polskiego karabinu przeciwpancernego był inż....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta