Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ziemia ma gorączkę

29 sierpnia 2009 | Plus Minus | Piotr Kościelniak
Grenlandia: Jezioro utworzone ze stopionego lodu na lodowcu Humboldta
autor zdjęcia: reuters
źródło: REUTERS
Grenlandia: Jezioro utworzone ze stopionego lodu na lodowcu Humboldta

Sprawdzają się najgorsze prognozy skutków globalnych zmian klimatu. Rośnie średnia temperatura, znikają lodowce, podnosi się poziom światowego oceanu. Zmiany te dotkną milionów ludzi

Skutki globalnego ocieplenia będą widoczne szybciej, niż się spodziewaliśmy. Będą też znacznie silniejsze, niż przewiduje słynny raport oenzetowskiego Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC). Naukowcy sądzą, że opisywane w tym raporcie skutki podnoszenia się temperatury były zbyt ostrożne. Tak krytykowane i wyśmiewane przez sceptyków wyliczenia, iż poziom wody podniesie się średnio o 59 centymetrów, w świetle nowych badań okazują się nieaktualne. Nowe wyliczenia to co najmniej metr do końca tego stulecia. Co to oznacza dla ludzi? Zagrożonych zmianami jest ok. 600 mln mieszkańców wybrzeży. Ich domy, cały dobytek, znajdą się albo całkowicie pod wodą, albo w strefie niszczonej przez powodzie i burze.

– Miliony, może nawet miliardy ludzi będą musiały się przenieść w inne miejsce – mówił na konferencji klimatycznej w Kopenhadze w marcu tego roku Nicholas Stern, brytyjski ekonomista i autor jednego z najpoważniejszych raportów o gospodarczych skutkach globalnego ocieplenia. – Wiemy, że to wywoła konflikty na całym świecie, które będą trwały dziesięciolecia. Sądzę, że ważne jest, abyśmy w pełni zrozumieli skalę ryzyka.

Według naukowców politykom skończyły się już wymówki, czas wreszcie się zająć procesem globalnego ocieplenia. – Od opublikowania ostatniego raportu IPCC minęły już dwa lata. Zdobyliśmy więcej danych. Nie ma żadnych niespodzianek. Rzeczywiście mamy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8408

Spis treści
Zamów abonament