Dom za granicą, ale danina w Polsce
Dochód ze zbycia nieruchomości w Wielkiej Brytanii może być opodatkowany zarówno zgodnie z prawem brytyjskim, jak i polskim. Warto więc dobrze poznać postanowienia umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania
Jestem współwłaścicielem domu mieszkalnego w Wielkiej Brytanii. Uczyniła mnie nim ciotka w drodze de facto darowizny w 2006 r. Ja jestem obywatelem brytyjskim i polskim – z tym że w Polsce przebywam już właściwie przez większość czasu od czterech lat. Moja ciotka natomiast przebywa stale w Wielkiej Brytanii. Planujemy sprzedać tę nieruchomość, a cała transakcja przebiegać ma za granicą. Czy w związku z jej zbyciem powinienem zapłacić podatek dochodowy w Polsce? Dodam, że z informacji, jakie udało mi się uzyskać w Wielkiej Brytanii, wynika, iż tam nie zapłacę podatku dochodowego od tej transakcji. Ciotka rozważa po sprzedaży domu podarowanie mi swojej części pieniędzy. Czy to będzie podlegało opodatkowaniu w Polsce? – pyta czytelnik.
Art. 13 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Wielką Brytanią i Polską stanowi, że zyski, które osiąga osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w jednym państwie, uzyskane z przeniesienia własności majątku nieruchomego położonego w drugim, mogą być opodatkowane w tym drugim kraju.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta