Nie róbmy przestępców z nietrzeźwych rowerzystów
Jacek Czabański - Polskie prawo pokazało pazur przy karach za kierowanie rowerem po użyciu alkoholu – pisze dr prawa, w latach 2005 – 2007 doradca ministra sprawiedliwości
Nasze prawo karne nie jest zbyt surowe wobec tych, co biją, gwałcą, dokonują rozbojów – w porównaniu z innymi krajami za te przestępstwa karzemy łagodnie, tu przede wszystkim zbyt często stosuje się kary w zawieszeniu. Niekiedy jest inaczej.
Od 15 grudnia 2000 r. kierowanie rowerem w stanie nietrzeźwości (stężenie alkoholu pow. 0,5 promila) stało się przestępstwem (art. 178a § 2 k.k.), podobnie jak kierowanie pojazdem mechanicznym (art. 178a § 1). Wykroczeniem pozostało natomiast prowadzenie pojazdów mechanicznych i innych pojazdów w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka.
Wprowadzone typy przestępstw szybko stały się jednym z najliczniej popełnianych w Polsce, stanowiąc od 10 do 15 proc. ogółu. W 2008 r. policja ujawniła blisko 84 tys. przestępstw z art. 178a § 1 i ponad 66 tys. z art. 178a § 2.
Wprowadzenie art. 178a podyktowane było oczywiście ochroną uczestników ruchu drogowego przed...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta