Kłopot z uchwałą
Sejm nie przyjął okolicznościowej uchwały w 70. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę. Posłowie nie byli w stanie uzgodnić wspólnego tekstu.
Zwyczajowo tego typu uchwały były przyjmowane przez aklamację, bez głosowania, co podkreślało ich wyjątkowy, bardziej polityczny niż prawny charakter. Przez ostatnie lata raz tylko, w 2001 r., nie mogliśmy przyjąć uchwały wyrażającej uznanie żołnierzom z WiN. SLD nie chciało się na nią zgodzić. Jako marszałek Sejmu zdecydowałem, że uchwała będzie przyjęta w zwykłym trybie przez głosowanie. SLD opuściło salę, uchwała została przyjęta głosami pozostałych. Spór był fundamentalny – czy żołnierze zbrojnego podziemia w 1945 r. walczyli o niepodległość Polski, czy też walczyli z polską władzą. Nieprzyjęcie uchwały byłoby zgodą na peerelowską ocenę ich walki. O ile tamten spór z postkomunistami o WiN można było zrozumieć, o tyle ten dzisiejszy zrozumieć trudno. Rozpoczynanie w Polsce międzypartyjnego, tym razem pomiędzy postsolidarnościowymi ugrupowaniami, sporu o Katyń, szczególnie w kontekście ostatniej kampanii propagandowej w Rosji, świadczy o braku państwowej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta