Nęcek: Aby pogrzeb odbył się przed urlopem
Życie ludzkie lekceważy się w momentach jego słabości. Dlatego w Holandii ludzie starsi i chorzy piszą dziś w testamentach: „Nie zabijaj mnie, doktorze” – twierdzi rzecznik kardynała Dziwisza
Zwolennicy promotora godnej śmierci Petera Singera dają o sobie znać coraz częściej. Singer jako etyk uważa, że życie nie jest w żadnym wypadku święte, a o jego użyteczności decyduje poziom inteligencji. Zarzucił nawet chrześcijanom, że gdyby traktowali życie jako święte, to „zarżnięcie świni czy wyrwanie główki kapusty byłoby dla nich tak samo odrażające jak zamordowanie istoty ludzkiej”.
Dodatkowo Singer zestawia nierozwiniętą inteligencję małego dziecka z nierozwiniętą inteligencją małego gorylątka, twierdząc, że o godności życia mówi właśnie jej rozwój. Dlatego zatrzymanie się w rozwoju jest dobrą przepustką do stosowania aborcji lub eutanazji. W tym samym duchu wypowiadają się jego poplecznicy, zapominając, że inteligencją małego gorylątka charakteryzuje się wielu dorosłych goryli.
Mieszkania oddać młodym
Idąc tym tokiem myślenia, śmiało można by również ich objąć praktyką eutanazyjną. Twierdzenia, z jednej strony o „prawie do własnego brzucha”, a z drugiej slogany o „prawie do własnego życia” dowodzą, że mentalnie, intelektualnie i uczuciowo dryfuje się po mieliźnie dekadenckiej ideologii. Nie da się bowiem zatrzeć granicy między naturalną śmiercią a narzuconą i zamierzoną. Nie da się także określić granicy „życia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta