Pieniądze dla kombatanta na emigracji
Po przegranej przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości rząd zmienia przepisy, tak by osoby represjonowane, inwalidzi wojenni, inwalidzi wojskowi i członkowie ich rodzin, a także deportowani do pracy przymusowej oraz osadzeni w obozach pracy przez Trzecią Rzeszę i ZSRR mieli prawo do świadczeń, nawet gdy mieszkają za granicą.
Przyjęty na wczorajszym posiedzeniu Rady Ministrów projekt nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin przewiduje likwidację zakwestionowanego przez ETS ograniczenia. Chodzi o to, że te świadczenia, zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, mogły być wypłacane jedynie osobom, które mieszkają na terytorium Polski.
W myśl noweli od 1 stycznia 2010 r. świadczenia dla kombatantów nie będą już zależały od miejsca zamieszkania. Wówczas wszyscy ci, którzy spotkali się z odmową wypłaty tych świadczeń, będą mieli trzy miesiące na złożenie wniosku o wznowienie postępowania. Wynika z tego, że osoby mieszkające za granicą mogą się upomnieć o wypłatę tych świadczeń wstecz, od daty pierwszego wniosku, który spotkał się z odmową. Nie dłużej jednak niż od 1 maja 2004 r.