Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Plan wojny z Bogiem

07 listopada 2009 | Plus Minus | Marek Magierowski

Na szkolnym krzyżu się nie skończy. Inne postulaty włoskich ateistów są jeszcze bardziej absurdalne

Obecność krucyfiksu we włoskiej szkole w Abano Terme oburzyła pewne małżeństwo. Massimo Albertin i Soile Lautsi nie chcieli, by dwójka ich pociech spoglądała podczas lekcji na figurę ukrzyżowanego Chrystusa. Pani Lautsi zaskarżyła państwo włoskie i wygrała sprawę przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu.

Jeśli jednak komuś wydaje się, że chodzi wyłącznie o możliwość wychowywania dzieci w zgodzie z własnymi przekonaniami, jak uznał Trybunał, jest w grubym błędzie.

Massimo Albertin, już po ogłoszeniu werdyktu, udzielił wywiadu włoskiemu dziennikowi „Il Messaggero”. Powiedział w nim m.in.: „Strasburg leży daleko od Rzymu. Członkowie Trybunału mogli więc przeanalizować sprawę, nie obawiając się nacisków ze strony Watykanu”. Dodał, iż podczas siedmioletniej batalii sądowej był często zastraszany i obrażany. Stwierdził, że „fanatyzm religijny występuje nie tylko w islamie”, po czym zaznaczył: „Nigdy nie ukrywałem, że jestem członkiem włoskiego Związku Ateistów, Agnostyków i Racjonalistów”.

Wyjdźcie z Kościoła

Organizacja ta (włoski skrót: UAAR) została założona w 1991 r., ma dziś około 4 tys. członków i oddziały w największych miastach Włoch. Wydaje czasopismo („Ateista”), przyznaje także własną nagrodę na festiwalu filmowym w Wenecji, tzw. Premio Brian – za „dzieło filmowe wspierające wartości laickie, prawa człowieka, swobodę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8468

Spis treści
Zamów abonament