Sprawdzanie dostawców, aby zadowolić klienta
Jednym z elementów globalizacji w branży samochodowej jest standaryzacja systemów zarządzania jakością, a jej częścią stosowanie przez dostawców – we współpracy z producentami pojazdów – jednolitych cetyfikatów
– Chodzi o ISO/TS 16949 – wyjaśnia specjalista ds. jakości w krakowskim centrum technicznym Delphi Helena Starowicz-Rajca. Specyfikacja techniczna ISO/ TS 16949 to zharmonizowane wymaganie odwołujące się do europejskich (VDA 6.1, AVSQ, EAQF) i amerykańskich (QS 9000) standardów dla przemysłu motoryzacyjnego, uzupełnione o dodatkowe specyficzne wymagania klientów.
– Certyfikat dotyczy wszystkich dostawców łańcucha, może się o niego ubiegać każda organizacja, która wytwarza wyroby seryjne dla przemysłu motoryzacyjnego, w tym części zamienne, a także produkty ogólnego przeznaczenia (np. tworzywa sztuczne, stal), które trafiają do motoryzacji – wyjaśnia pracownik sekcji systemów zarządzania w przemyśle motoryzacyjnym z TÜV Rheinland Polska Damian Popielarz.
ISO/TS 16949 zostało opracowane przez IATF (International Automotive Task Force) w ramach zespołu ISO. IATF składa się z reprezentantów producentów samochodów i stowarzyszeń motoryzacyjnych. Członkami są: BMW, Daimler, Fiat, Ford, General Motors, PSA, Renault, Volkswagen oraz stowarzyszenia motoryzacyjne: AIAG (USA), ANFIA (Włochy), FIEV (Francja), SMMT (UK) i VDA-QMC (Niemcy). Pierwsza edycja, która bazowała na ISO 9001: 1994, została opublikowana w 1999 roku. Certyfikaty ISO 9001: 1994 obowiązywały do 14 grudnia 2003 r. i
zostały zastąpione przez ISO 9001: 2000. Obecne wydanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta