Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sprzedawca nie zawsze prowadzi działalność gospodarczą

10 listopada 2009 | Gazeta prawa i podatków | Przemysław Wojtasik

Jeśli kupiliśmy obrazy, zdjęcia albo inne rzeczy z zamiarem ich sprzedaży, fiskus może uznać, że przy zbyciu musimy zapłacić VAT

Prowadzimy bowiem działalność gospodarczą. Jest nią – w świetle ustawy o VAT – wszelka działalność producentów, handlowców lub usługodawców.

Co więcej, podatnikiem VAT można być także wtedy, gdy „czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy” (art. 15 ust. 2 ustawy o VAT).

Ważne są zamiary

Sądy podkreślają, że o tym, czy sprzedawca jest podatnikiem, decydują okoliczności zakupu danej rzeczy. Jeśli już przy nabyciu chcieliśmy ją później sprzedać, możemy być uznani za handlowca. Fiskus powinien więc zbadać zamiary sprzedawcy już w momencie nabycia. Nie można uznać go za podatnika, jeśli okaże się, że kupił rzecz na własne potrzeby. Nie działa wtedy jak handlowiec.

Naczelny Sąd Administracyjny w orzeczeniu z 29 października 2007 r. (I FPS 3/07) stwierdził, że podatnikiem może być podmiot, który działa jako handlowiec, nawet jeśli wykonuje daną czynność jednorazowo. Sąd podkreślił jednak, powołując się na orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, że handlem jest dokonywanie w sposób zorganizowany...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8470

Spis treści
Zamów abonament