Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wyrok sądu arbitrażowego nie wszędzie wiążący

16 listopada 2009 | Prawo | Izabela Lewandowska

Orzeczenie zagranicznego sądu oddalające skargę w sprawie uchylenia wyroku sądu arbitrażowego nie podlega uznaniu w Polsce

Takie rozstrzygnięcie nie należy bowiem do orzeczeń w sprawach cywilnych, nadających się do wykonania w drodze egzekucji, a tylko takie – w myśl art. 1145 § 1 kodeksu postępowania cywilnego – mogą być uznane przez polski sąd. Potwierdził to ostatnio Sąd Najwyższy.

Wyrok Wyższego Sądu Krajowego w Wiedniu, o którego uznanie chodziło w tej sprawie, dotyczy wydanego w 2004 r. wyroku Trybunału Arbitrażowego w Wiedniu. W wyroku tym Trybunał stwierdził nieważność umowy z 1999 r. zbycia przez Elektrim SA akcji w spółce Polska Telefonia Cyfrowa (PTC) na rzecz spółki z o.o. Elektrim Telekomunikacja (Telco) w zamian za akcje (był to aport). Powodem nieważności był brak jednomyślnej zgody rady nadzorczej PTC na zbycie tych akcji.

Według Trybunału akcje PTC nie zmieniły właściciela i pozostały własnością Elektrimu.

Uznawać czy nie

Na tle tego wyroku toczy się u nas kilka spraw, w tym wniesiona przez Elektrim SA i spółkę T-Moblie Deutschland GmbH (TMD) sprawa o uznanie wyroku wiedeńskiego Trybunału....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8474

Spis treści
Zamów abonament