Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wywłaszczeni przez Auschwitz

16 listopada 2009 | Kraj | Ewa Łosińska
250 rodzin wywłaszczonych w związku z budową obozu Auschwitz-Birkenau złożyło wnioski  w 2001 r. i dostało pieniądze od Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie. Nie wszyscy jednak zdążyli załatwić formalności
autor zdjęcia: Andrzej Wiktor
źródło: Fotorzepa
250 rodzin wywłaszczonych w związku z budową obozu Auschwitz-Birkenau złożyło wnioski w 2001 r. i dostało pieniądze od Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie. Nie wszyscy jednak zdążyli załatwić formalności

270 rodzin chce od polskiego rządu odszkodowań za mienie, które odebrali im Niemcy

Troje małopolskich posłów przygotowało założenia specjalnej ustawy, która ma umożliwić rekompensaty. Za wzór posłużą przepisy dotyczące Zabużan.

Politycy chcą pomóc osobom, które do dziś nie otrzymały odszkodowań za wywłaszczenie z terenu, na którym powstał Auschwitz-Birkenau, niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady.

Przed kilkoma laty pieniądze w ramach odszkodowań wypłacała Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie. Dostało je 250 rodzin. Ale nie wszyscy zdążyli złożyć wnioski, które trzeba było wysyłać do Szwajcarii.

– Były na to tylko cztery miesiące – mówi Marek Konior, prezes Stowarzyszenia Poszkodowanych przez III Rzeszę na rzecz Budowy KL Auschwitz. – Bundestag w sierpniu 2001 r. przyjął ustawę, zgodnie z którą termin składania wniosków mijał 31 grudnia 2001 r. Tymczasem o pieniądze starają się starsze osoby, dla których złożenie dokumentów nie jest proste.

Od tego czasu osoby, które nie otrzymały odszkodowań, wciąż o nie zabiegają. Teraz wsparli ich politycy.

– Najlepiej by było, gdyby odszkodowania także dziś wypłacili Niemcy. Ale na to nie ma raczej szans – mówi Stanisław Rydzoń, poseł SLD z Brzezinki. Udało mu się w tej sprawie stworzyć ponadpartyjną koalicję, bo wspierają go Beata Szydło z PiS oraz Janusz Chwierut z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8474

Spis treści
Zamów abonament