Łatwiej będzie odzyskać zagraniczny VAT
Choć przepisy unijne dają przedsiębiorcom prawo do ubiegania się o zwrot VAT zapłaconego przy zakupach za granicą, to w praktyce odzyskanie tego podatku nie było dotąd proste. Od 1 stycznia 2010 r. ma się to zmienić
Podstawową zasadą systemu VAT jest opodatkowanie ostatecznej konsumpcji. Przedsiębiorcy działający w charakterze podatników nie powinni być obciążani kosztami tego podatku.
W rezultacie mają prawo do potrącenia podatku naliczonego na poprzednim etapie obrotu, w tym mogą też ubiegać się o zwrot VAT zapłaconego w każdym z krajów UE, niezależnie od miejsca swojej siedziby.
Zwrot przysługuje, jeżeli zakupione towary lub usługi są wykorzystywane do działalności opodatkowanej, a w państwie zakupu istnieje możliwość odliczenia VAT od tego rodzaju wydatku. Szczegółowe zasady określają przepisy VIII oraz XIII dyrektywy.
Te regulacje miały umożliwić przedsiębiorcom działanie na całym obszarze UE, realizując zasadę neutralności VAT oraz przyczyniając się do zapewnienia fundamentalnych swobód traktatowych. Praktyka odzyskiwania podatku okazała się jednak w wielu przypadkach niezmiernie uciążliwa.
Długość postępowania
Głównym grzechem obecnej procedury zwrotu VAT jest przewlekłość postępowania. Przepisy wspólnotowe zobowiązują władze podatkowe poszczególnych państw członkowskich do wydania decyzji o zwrocie w ciągu sześciu miesięcy od dnia złożenia wniosku.
W praktyce jednak termin ten nie jest dotrzymywany w wielu krajach, w tym również w Polsce (początkowo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta