O czym trzeba wiedzieć, by nie zgubić się w gąszczu nowych formalności
Zmiana reguł określania miejsca świadczenia usług i odzyskiwania VAT zapłaconego za granicą wiąże się również z modyfikacją zasad prowadzenia ewidencji i sprawozdawczości
Chodzi przede wszystkim o raportowanie transakcji między podatnikami z różnych państw Unii Europejskiej.
Warto więc pokrótce przyjrzeć się tym zmianom i zadbać, aby – w związku z ich wprowadzeniem – odpowiednie służby księgowe zostały zawczasu wyposażone w procedury i programy dostosowane do nowych potrzeb.
Oto odpowiedzi na podstawowe pytania, które nasuwają się po lekturze nowych przepisów.
VAT R/UE i kod PL
- Kto według nowych regulacji składa zgłoszenie rejestracyjne VAT R/UE i stosuje kod PL dla transakcji wewnątrzwspólnotowych?
Od nowego roku takie zgłoszenie będą musieli złożyć (oprócz przedsiębiorców do tej pory do tego zobowiązanych):
- podatnicy nabywający usługi będące dla nich importem usług oraz
- podatnicy świadczący, wykazywane w informacjach podsumowujących, usługi na rzecz podatników z krajów UE (lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby VAT w tych krajach), których miejscem świadczenia będzie państwo usługobiorcy.
Podatnicy, którzy do tej pory nie byli zobowiązani do złożenia zgłoszenia VAT R/UE, a będą objęci tym obowiązkiem pod rządami nowych przepisów, mogą zarejestrować się już od 1 grudnia tego roku. Warto więc z tej możliwości skorzystać. Będą również musieli posługiwać się NIP poprzedzonym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta