Odsetki od pożyczek udzielonych przez udziałowców nie w pełni są kosztem
Ograniczenia dotyczące cienkiej kapitalizacji powodują, że lepiej unikać pożyczek od udziałowców. Tych negatywnych konsekwencji nie można ominąć, ustanawiając w umowie, że będą one kapitalizowane, a nie wypłacane
Ograniczenia dotyczące tzw. cienkiej kapitalizacji zawarte są w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.
Zgodnie z pkt 60 tego przepisu nie zalicza się do kosztów podatkowych części odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych spółce przez jej udziałowca (akcjonariusza) posiadającego nie mniej niż 25 proc. udziałów (akcji) tej spółki albo udziałowców (akcjonariuszy) posiadających łącznie nie mniej niż 25 proc. udziałów (akcji) tej spółki, jeżeli wartość zadłużenia spółki wobec udziałowców (akcjonariuszy) tej spółki posiadających co najmniej 25 proc. udziałów (akcji) i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25 proc. udziałów w kapitale takiego udziałowca (akcjonariusza) osiągnie łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki.
Wtedy kosztem nie są odsetki w części, w jakiej pożyczka (kredyt) przekracza tę wartość zadłużenia określoną na dzień zapłaty odsetek. Zasady te stosuje się odpowiednio do spółdzielni, członków spółdzielni oraz funduszu udziałowego takiej spółdzielni.
Gdy spółki mają wspólnych właścicieli
Zagadnienie to reguluje również pkt 61 omawianego przepisu. Stanowi on, że do kosztów podatkowych nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta