Gmina może powierzyć swoje zadania
Jednostki samorządu terytorialnego mogą realizować zadania publiczne na kilka sposobów. Od tego, jaki zostanie wybrany, zależy m.in. sposób finansowania i powierzania ich wykonywania
W jaki sposób gmina może realizować zadania publiczne?
Metod możliwych do wykorzystania jest co najmniej kilka. Przede wszystkim zadania publiczne mogą być wykonywane samodzielnie przez tę jednostkę. Mogą też być realizowane za pośrednictwem zakładu budżetowego czy też utworzonej w tym celu spółki komunalnej.
Wreszcie ich realizację można powierzyć do wykonywania osobom fizycznym i prawnym.
Powierzenie zadań publicznych do realizacji może nastąpić w drodze przetargu lub bezpośrednio. To, jaka procedura zostanie zastosowana, zależy głównie od tego, jaki podmiot ma to zadanie realizować.
Zakłady budżetowe
Wyłonienie podmiotu, który będzie wykonywał zadania publiczne, następuje w drodze przetargu. Ta procedura musi być stosowana zawsze wtedy, gdy samorząd chce powierzyć realizację określonych zadań podmiotowi komercyjnemu, np. prywatnej firmie. Z kolei możliwość bezpośredniego przekazania danemu podmiotowi zadań do realizacji jest ograniczona.
Oczywiście jest to możliwe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta