Wniosek o zwrot będziemy kierować do swojego urzędu skarbowego
Od nowego roku wnioski o zwrot unijnego VAT przedsiębiorcy będą składać we własnym kraju, a nie jak dotychczas w tym państwie, w którym ponieśli wydatek
Podstawą tych zmian jest dyrektywa 2008/9/WE z 12 lutego 2008 r., określająca szczegółowe zasady zwrotu podatku od wartości dodanej, przewidzianego w dyrektywie 2006/ 112/WE, podatnikom niemającym siedziby w państwie członkowskim zwrotu, lecz mającym siedzibę w innym państwie członkowskim.
W Polsce, oprócz odpowiednich przepisów w ustawie o VAT, kwestię tę będą regulować rozporządzenia wykonawcze ministra finansów.
Komu przysługuje zwrot...
Zgodnie z nową regulacją uprawnionymi do odzyskania zagranicznego VAT są podatnicy w rozumieniu ustawy o VAT, czyli osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą.
Nowelizacja reguluje również kwestię zwrotu zagranicznego VAT podatnikom, którzy wykorzystali nabyte towary/usługi jedynie w części do działalności opodatkowanej.
...i od jakich transakcji
Podatnik nie będzie mógł żądać zwrotu VAT, gdy kwota wskazana przez niego na wniosku nie przekroczy progów określonych w dyrektywie.
Jeżeli wniosek odnosi się do okresu krótszego niż rok kalendarzowy, ale nie krótszego niż trzy miesiące, kwota żądanego zwrotu nie może być mniejsza niż 400 euro. Jeżeli podatnik składa kolejny wniosek, który...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta